Hledat

Nejbližší akce

Česko
Česko
29.07. Červencová jízda městem
Parkoviště SIKA Brno, Bystrc
Slovensko
Slovensko
19.08. Freestyle Bratislava
Bratislava
Česko
Česko
19.08. Srpnová jízda městem
Brno
Slovensko
Slovensko
09.09. Trenčiansky inline polmaratón 2017
priemyselný park, Trenčín (SVK)
Česko
Česko
17.09. B21
Brno

Mám zájem o zasílání novinek z webu Brno-Inline e-mailem

Anketa

Používáte při bruslení helmu?

Svitavská stezka - Mission Impossible 01

Parametry
Obtížnost: 
vysoká
Délka: 
1,00 km
Odkud: 
Zábrdovická-Cejl
Kam: 
Křenová-Olomoucká

Pokud jezdíte v Brně na bruslích, jistě znáte nejfrekventovanější úsek stezky podél řeky Svratky, který je pro bruslaře nejlepší zhruba od stadionu Rondo k Olympii. Tuhle část má projetou asi každý brněnský bruslař. Jezdíte-li častěji, pak znáte i další místa, kde je dobrý asfalt a žádná auta. Díky evropským dotacím se nedávno zprovoznila například trasa z Obřan do Bílovic, která vede podél Svitavy. V blízkosti této řeky existují i další krátké úseky sjízdné pro cyklisty - ale dalo by to říct i obráceně: Cyklotrasa podél Svitavy je přerušena mnoha nesjízdnými úseky a jejich propojení je v nedohlednu. Přitom se většinou jedná doslova o "pár metrů", a proto bych se rád této řece (a trase) věnoval o něco více...

Zmíněná nová cyklostezka z Bílovic měří necelých 5 kilometrů a končí vlastně v místech, kde řeka Svitava vstupuje do města, tj. v Obřanech na konečné tramvaje. Každá trasa podél řeky má samozřejmě rovný profil bez převýšení, což je velká výhoda pro chodce, bruslaře i cyklisty. Svitava není výjimkou, navíc - na rozdíl od Svratky - protéká městem mimo hlavní automobilové tahy, nábřeží vede v klidných uličkách nebo podél zdí osiřelých fabrik, kde je dostatek prostoru a dýchatelného vzduchu pro cykloprovoz, chodce i bruslaře. Základní předpoklady jsou tedy splněny, přesto je tato trasa stále neprůjezdná. Řeka přitékající ze severu protéká celým městem a končí na jihu u OC Olympia, kde se vlévá do Svratky. Ze zmíněných Obřan, kam jsme dojeli po nové stezce z Bílovic, je to k soutoku více než 10 kilometrů. Zkusíme si je společně projet.

Vzhledem k tomu, že cesta nebude úplně jednoduchá, rozdělil jsem cestu na několik etap, které se budu snažit postupně dokumentovat a zveřejňovat. V rámci této Mission Impossible dnes předkládám část úseku mezi ulicemi Zábrdovická-Cejl a Křenová-Olomoucká. Je brutální, ale určitě si ho projeďte, ať na vlastní oči vidíte, jak tohle město podporuje alternativní dopravu.

Vše ostatní naleznete na přiložených fotografiích. Pokračování ZDE.

Obrázek: