Hledat

Mám zájem o zasílání novinek z webu Brno-Inline e-mailem

Anketa

Používáte při bruslení helmu?

Silnice jako zdroj energie?

Co třeba využít naše silnice jako solární panely? Solární elektřina by se využila pro pouliční osvětlení, dopravní systémy, popř. pro elektromobily. V Nizozemsku probíhá od podzimu 2014 testování této myšlenky v praxi, a to na 70 m dlouhém úseku cyklostezky SolaRoad, a nyní jsou k dispozici první výsledky.

Prvních šest měsíců provozu lze považovat za úspěšné. Přes testovací úsek projelo 150.000 cyklistů a cyklostezka vygenerovala přes 3000 kWh. V přepočtu je to více než 70 kWh na metr čtvereční za rok, což překonalo očekávání. Plochý solární panel má sice o 30 procent menší účinnost než nakloněný, ale silnice poskytují dostatečnou plochu, aby se tato nevýhoda bohatě vyvážila. Cyklostezka se skládá z betonových modulů 2,5 x 3,5 metru a solární články jsou chráněny bezpečnostním sklem s protiskluzovou vrstvou. Ta zatím nefunguje ideálně, při změně počasí a teplotních výkyvech se malá část povrchu odlepila. Probíhá proto vývoj zlepšené horní vrstvy.

Projekt SolaRoad se vyvíjí nadějně a jeho autoři věří, že v blízké budoucnosti se jejich technologie objeví na běžných cyklostezkách a obecních komunikacích.

Zdroj: Phys.org